Anasayfa
17 Nisan 2020 ( 26 izlenme )
Reklamlar

Evde Peynir Yapımı İçin Kolay Tarifler

Evde Peynir Yapımı

Günümüzde tükettiğimiz gıda ürünlerinin birçoğu katkı maddesi veya zararlı besinler içermektedir. Maliyetin ucuz olmasını sağlamak amacıyla esas maddenin azaltılıp ürünün içine başka şeyler katılması, bu ürünlerin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu da besinleri doğallığından uzaklaştırmaktadır. Fakat elinizde geldiğince gıda ürünlerini kendiniz yapmaya özen gösterip, kaybettiğiniz doğalığı ve sağlığı geri kazanabilirsiniz. Bu yüzden günlük hayatta en çok tükettiğimiz ve bize en yararlı besinlerden biri olan peynirin evde nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Artık peyniri güvenilir ve doğal bir şekilde evde yapabileceğiz.

İlk tarifimiz:

Malzemeler:

5 litre tam yağlı veya isteğe bağlı olarak yarım yağlı süt

Yarım kg süzme veya normal yoğurt

2 yemek kaşığı tuz

Peyniri koyup süzebileceğimiz büyüklükte tüy bırakmayan temiz bir bez torba.

Yapılışı:

Kullanacağımız ana malzeme olan sütü kaynayana kadar ocakta ısıtın.

Sütün kaynadığını anladığınız anda yoğurdu içine dökün. Yoğurdunuz sütün içinde eriyinceye kadar, tamamen karıştığına emin olana karıştırın. Siz karıştırırken kendisi ısınmaya devam edecektir. Yapacağınız işlem yaklaşık 5 ile 7 dakika sürecektir.

Sütün yavaş yavaş topaklanmaya başladığını göreceksiniz. Topaklanmaya başladığını gördüğünüz anda tuz ilave edin. Isıtmaya ve karıştırmaya devam ettikçe süt daha da topaklanacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak 5 dakika daha sürecektir.

Bu olayın sonucunda süt peynire dönüşmeye başlayacaktır. Peynir suyuyla topakların ayrıldığını göreceksiniz. Su ile peynir tamamen ayrılana kadar devam etmelisiniz. Ardından su hafif yeşilimsi bir hal alacaktır. Biz işlemin bittiğinden emin olduğunuz anda ocaktan indirebilirsiniz. Suyu iyice süzmelisiniz.

Ardından peyniri temiz bir kumaş torbaya doldurun. Ağzını bağlayıp suyunu iyice süzmesi için üzerine ağırlık koyun ve en az 12 saat olmak üzere tercihen 1 gün boyunca bekletin. Ardından peynirinizi istediğiniz gibi kesebilirsiniz.
İkinci tarifimiz:

Malzemeler:

4 litre süt

Yarım fincan hakiki sirke

1 çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Sütünüzü yaklaşık 88 dereceye kadar ısıtın. Burada gerekli olan kaynayana kadar ısıtmanız olacaktır. Kaynadıktan sonra ocaktan indirebilirsiniz. İçerisine sirke koyup soğuyuncaya kadar karıştırın. Soğuduğunda peynir ile suyu ayrılmış olacaktır. Kevgir yardımı ile ayırabilirsiniz. Ardından istediğiniz kadar tuz koyup karıştırın. Suyunu süzün, eğer isterseniz içerisine daha yumuşak olması için kaymak ilave edebilirsiniz.

Yaptığınız peynir mayasız olduğu için peyniri salamuraya almaya gerek olmayacaktır.

Bekletmeden tüketebilirsiniz. Yapmak istediğiniz peynire göre taze veya ekşimiş sütten yapabilirsiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Salatalık Maskesi Yapmak İçin 4 Tarif Tespih Çeşitleri ve Faydaları Dişçi Korkusunu Yenmenin Yolları Sakal Çıkarma Yöntemleri