Anasayfa
17 Nisan 2020 ( 20 izlenme )
Reklamlar

Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Mide Yanması

Günlük hayatta çoğumuzun çektiği rahatsızlıklardan biri mide ağrısı ve yanmasıdır. Mide yanması, her yaşta görülebilmekte olup, en fazla 20 ile 50 yaşları arasında görülmektedir. Yediğimiz yemeklerden sonra midemizin yanması günümüzü berbat edebilir. Peki, bunu sebebi nedir?

Öncelikle mide yanmasını açıklayalım. Mide yanması aslında mide asidinin yemek borusuna gelmesinden dolayı meydana gelir. Bu da midenin girişindeki kasın gevşekliğinden kaynaklanır. Ve kişi yemeği fazla kaçırdığında mide asidinin taşması yanmaya neden olur. Bu sorunu bazı insanlar ayda birkaç kez yaşamaktadırlar. Yemeğin türü de bu yanma hissini tetiklemektedir.

Mide Yanmasında Neler Yapılır?

Mide yanmasını geçirmede iki farklı yöntem kullanılmaktadır. İlki ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar mide asidinin etkisini azaltan ilaçlardır, kullanıldıklarında genellikle anında etki gösterirler. Fakat bu ilaçların hekim kontrolü olmadan alınıp kullanılması oldukça sakıncalıdır. İlaçları almadan önce doktora başvurmak gerekir. Anti asit ilaçlar anında etkisini gösterdikleri için genellikle sık kullanılan ilaçlardır. Ama uzun süreli ilaç kullanımı önerilmemektedir. Çünkü, anti asit ilaçlar asit dengesini az miktarda da olsa bozabilmektedir. Anti asit ilaçları gece yatmadan önce almamak gerekmektedir. İlaç içilip hemen ardından yatıldığında ilaç daha mideye girip sindirilmediği için nefes borusunda veya boğazda ciddi tahrişe sebep olabilir. İkinci yöntem ise yediğimiz yiyeceklere dikkat ederek doğal yollarla bu rahatsızlıktan kurtulmaktır.

Mide Yanmasına İyi Gelecek Besinler Nelerdir?

Lahana: Çiğ şekilde salataya doğrayarak yenildiğinde iyi gelecektir. Ayrıca meyve sıkma makinasında, kırmızı elma ile birlikte suyu sıkılıp içildiğinde gastrit ve ülsere iyi gelir.

Karnabahar: Genellikle mide ilaçlarında kullanılır. Haşlanmış bir şekilde tüketildiğinde asidi azaltacaktır. Yanma hissini ortadan kaldıracaktır.

Patates: Çiğ bir şekilde meyve sıkacağında sıkın. Havuç suyu ve kereviz suyu ile, eğer bunlar yok ise normal su ile karıştırarak tüketin.

Elma Sirkesi: Direkt olarak içmek zordur. Bu sebeple meyve veya yiyeceğiniz yemeklere karıştırarak tüketebilirsiniz.

Muz: Midede sindirimi kolaylaştıracaktır. Yemeklerden sonra küçük bir muz tüketildiğinde midedeki asidi azaltacaktır. Yanma hissini önleyecektir.

Taze Kızarmış Ekmek: Midedeki fazla gazı emeceği için mide yanmasına iyi gelecektir.

Meyan Kökü: Araştırmalara göre mide asidini azaltmaktadır.

Ayrıca süt de mideyi korumaktadır. Mide yanmasını azaltacaktır.

Mide Yanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle ayakta yemek yememelisiniz. Acele bir şekilde değil sofraya oturarak yavaş yavaş yemelisiniz.

Karnınızı tıka basa doldurarak yemeyin ve tam olarak doymadan sofradan kalkın. Öğün sayınızı arttırın. Ölçülü miktarda yiyin.

Akşam yemeğinden sonra yemek yemeyin. Gece boyunca mideyi yormuş olacaksınız. Bu sebeple yemek yedikten en az 3 saat sonra uyuyun. Yemekten sonra uzanmayın. Eğer uzanırsanız, yemek borusuna gelecek olan yanma hissi ağzınıza kadar gelecektir.

Yatarken mide asidinin yemek borusuna kaçmaması için yastığınız yüksek olmalıdır. Bunun yanı sıra yemekten sonra yerden bir şey alacaksanız direk eğilmeyin, dizlerinizi kırarak alın.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Salatalık Maskesi Yapmak İçin 4 Tarif Kramp Neden Olur, Nasıl Önlenir? İnce Bacaklara Sahip Olmanın Yolları Kurumsal Kimlik Nedir?