Anasayfa
17 Nisan 2020 ( 13 izlenme )
Reklamlar

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Sakal Çıkmamasının Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin simgesi haline gelen sakal, küçük yaştan itibaren çıkmasını sabırsızlıkla bekledikleri bir şeydir. Ergenlik döneminde sorun haline gelmeye başlar, ancak genellikle 20’li yaşlara yaklaşırken çıkmaya başlar. Bu durum kişinin sosyal yaşantısına da etki edebilir.

Sakalın çıkmaması köselik olarak bilinir. Sakal çıkması hormonsal bir olaydır. Erkeklerde fazla bulunan testosteron hormonuyla alakalıdır. Bu hormonun az veya fazla salgılanmasına göre sakal çıkma düzeyi değişir. Ortalama bir erkekte 15.000 adet kıl bulunur. Eğer hormon salgılanması yeterli değilse çıkan sakallar kadınlardaki gibi ayva tüyü şeklinde olacaktır. Bir de genetik olarak sakal çıkmama olayı bulunmaktadır. Eğer sakal çıkmama sebebi genetikse, yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır.

20’li yaşlara gelmenize rağmen sakalınız çıkmıyorsa öncelikle bir dermatoloğa görünmenizde yarar olacaktır. Yapılacak olan belirli tahlil ve sonuçlara göre size önerilerde bulunulabilir.

Sakal Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak jilete başvurmada yarar olacaktır. Jilet kıl köklerinin güçlenmesine ve cildin diğer kısımlarına da kıl köklerinin yayılmasına neden olacaktır. Ancak bunu her gün tekrar etmeniz cildinizi tahriş edebilir. Bu sebeple belirli aralıklarla yapmanızda yarar olacaktır. Tıraş olurken jiletin yanlış kullanımı da size zarar verebilir. Jiletle tıraş olduktan sonra cildinizi saf zeytinyağı ile ovalayıp masaj yapmanız da etkili olacaktır.

Bunun dışında sakal çıkmasını hızlandırmak için birtakım doğal yöntemler de denenebilir. Özellikle sarımsak bu konuda etkili olacaktır. Genellikle kokusundan rahatsız olunsa da günde 1 ya da 2 diş sarımsağı cildiniz kızarıp tahriş olana kadar sürün ve kokusu gidene kadar yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletin. Bu sürede cildiniz biraz yanabilir, ancak etkisi oldukça fazla olan bir yöntemdir. Ardından ılık su ile durulayın. Bunun yanında cildinize badem yağı da sürebilirsiniz. Badem yağı bu konuda sarımsak kadar etkisi olmasa da hem var olan kılı besleyecek, hem de yenisinin çıkmasında etkili olacaktır.

Ayrıca ısırgan otu kürleri de uygulanabilir. Bu kürler sakalların hem çoğalmasında hem de beslenmesinde etkili olacaktır. Yarım litre suyu kaynatın. Ardından kaynamış suya ısırgan otu çayından 5 poşet atın. Kabın ağzını kapatın ve yaklaşık 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu çayı durulama suyu olarak, veya masaj yaparak kullanın. Bu, zamanla kılları güçlendirir. Kepek oluşumunu engeller ve tonik olarak kullandığınızda cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

Bir diğer tarifte ise dulavrat otu kökü, ısırgan otu kökü, şimşir ağacı yaprağı ve sirke kullanılmaktadır. 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırgan otu kökü ve 60 gram şimşir ağacı yaprağını 2 litre sirkenin içine koyup 8 gün boyunca sıcak bir yerde bekletin. Süzdükten sonra bu karışımı masaj yaparak yüzünüze uygulayın.

Bir diğer yöntem olarak yaklaşık 1 litre elma sirkesini kaynamayacak şekilde ısıtın, içine bir avuç ısırgan otu yaprağı ekleyin ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bu suyu yüzünüzü durularken veya masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra eczanelerde satılan losyonlar bulunmaktadır. Bu yöntemler de etkili olabilir ancak satın aldığınız ürünün güvenilir olmasına dikkat edin. Ürünün bakanlıklardan onaylı olması oldukça önemlidir.

Sakal ekimi de oldukça kullanılan bir yöntemdir. Bu ekimlerde doğal bir görünüm elde edilir. Sakal ekiminin bir defada çokça değil de birden fazla seanslarla zamana yayarak yapılması ise daha doğru olacaktır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İnce Bacaklara Sahip Olmanın Yolları Mide Yanması Nasıl Önlenir? Klima Temizliği Nasıl Yapılır? Kurumsal Kimlik Nedir?