Anasayfa
17 Nisan 2020 ( 11 izlenme )
Reklamlar

Yumuşak Eller İçin Ne Yapmalıyız?

Yumuşak Eller İçin Ne Yapmalıyız?

Günlük hayatta en çok kullandığımız organ ellerdir. Her türlü ihtiyaçlarımızı ellerimizle gideririz. Böyle olunca en çok yıpranan da ellerimiz oluyor. Ellerimizin güzel görünmesine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlıklı, yumuşak ve güzel görünen elleri herkes ister. Peki evde doğal yollarla ellerimize sağlıklı yumuşak bir görünüm nasıl verebiliriz? Bu konuda dikkat etmemiz gerekenler ve yöntemleri nelerdir?

Öncelikle ellerimizi yıkamakla başlayalım. Hepimiz bunu bildiğimizi sanıyoruz ancak birçok hatamız var. Cildimiz katmanlardan oluşur. En üstteki katmanda ölü hücreler bulunur. Bunun yanı sıra yağ tabakası da vardır. Bu yağ tabakası ölü hücrelerle birlikte mikroplara karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir. Eğer yağlar azalırsa, kızarık, kuru ve yıpranmış bir görünüm oluşur.

Bayanlar için temizlik artık günlük bir iş haline gelmiştir. Bu işleri yaparken günde birçok kez ellerimiz sıcak ve soğuk suya girmektedir. Ancak ellerin doğal yağını kaybetmemesi için bütün temizlik işlerimizi ılık suyla halletmemiz gerekir. Bunun yanı sıra kullandığımız sabunlar sert olmamalıdır. Cildimize uygun yumuşak sabun kullanmamız ve ellerimizi sürekli kuru tutmamız gerekmektedir.

Ellerin sağlıklı olması için nemlilik şarttır. Cildimizi nemi yeterli olduğunda gerekli yumuşaklığı da sağlamış oluruz. Bunun için sürekli nemlendirici kullanmamız şart oluyor. Bu iş için genellikle losyonlar kullanılıyor. Ancak losyonun ilk kullanmaya başladığımızdaki etkisi sürekli olmayabilir. Hatta uzmanlar düzenli losyon kullanımı halinde cildin nemi daha çok çabuk kaybettiğini söylüyor. Kremler ise daha yoğun olduğu için etkisi daha uzun süre kalıyor. Cildi kuru olanların mutlaka yağ bazlı krem kullanması öneriliyor.

Ellerimizi dış etkilerden korumak için eldiven kullanmak da önemlidir. Özellikle de temizlik sırasında. İlk başlarda bundan rahatsız olsak da zamanla alışırız. Temizlik yaparken birçok kimyasal maddelere temas ettiğimiz için eldiven kullanmamız şarttır. Eğer eldiven kullanmazsak, ellerimize ciddi zarar verdiğimizin farkına varmalıyız. Kışın da soğuktan korunmak için sürekli eldiven kullanmamız gerekiyor. Yazın ise koruyucu kremsiz dışarı çıkmamalıyız. Ayrıca, ellerimize kremle her gün masaj yapmamamız gerekir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yürüyüş Yapmanın 24 Faydası İnce Bacaklara Sahip Olmanın Yolları Kramp Neden Olur, Nasıl Önlenir? Mide Yanması Nasıl Önlenir?